Historie SDH Hořepník
Historie SDH Hořepník
Zpráva jednatelská sboru dobrovolných hasičů v Hořepníku podaná o Výroční valné hromadě 26. února 1928 k 50. výročí založení sboru.
(Podle rukopisu Karla Kocourka)
Jelikož právě uplynulo 50 let od založení našeho sboru, k výzvě našeho velitele Josefa Smrčky, uložil jsem si za povinnost podat členům našeho sboru, jsa již od začátku našeho sboru činným členem, zprávy o jeho začátcích.
Na základě zákona ze dne 25. 5. 1876, jednajícím o řádu policie v příčině ohně pro království České, je nařízení, aby v obcích majících 50 domovních čísel se zakládaly dobrovolné hasičské sbory. Ježto okolní města Pacov a Pelhřimov si již dříve zařídila takové sbory, usneslo se i městské zastupitelstvo v čele s tehdejším purkmistrem p. Cighartem, uznávajíc potřebu toho založit též hasičský sbor. Ježto řečený p. purkmistr brzy zemřel, ujali se dále té věci Josef Hupka, Hynek Tröhlich, Eduard Friedman, František Svoboda a členové městské rady.
Dne 17. 2. 1878 svolána do městské kanceláře valná schůze mladých i starších mužů, jimž byla tato záležitost přednesena, načež k zapisování členů přikročeno bylo. Věc ta byla všeobecně uznána za dobrou a prospěšnou, a proto se setkala s velkým nadšením. Zapisovali se mladíci od 18 roků i muži již 40 letí, celkem asi 60. Na to přikročeno bylo k volbě velitelů a výboru:
velitelem Eduard Friedman, správce velkostatku Loutkov
podvelitelem Karel Veselý, městský důchodní
jednatelem František Krupka, učitel
správcem náčiní Ferdinand Čenský, obchodník
pak tři členové výboru Antonín Štelcich, Jan Zeman a Leopold Ornstein.
pokladníkem Eliáš Pick, obchodník.
náhradníky Josef Svoboda, Karel Kocourek, Jan Nebřenský.
Dále počalo se jednat o pořízení nové stříkačky, žebříků, lezeckých pásů se sekyrami a smyčkami, pak přilbic a jiných potřeb. Přilbu velitelskou a opasek s nožem si pořídil velitel ze svého, sbor objednal od firmy Šváb z Prahy pro mužstvo 44 přilbic se štítky nesoucími znak města Hořepníka. Zatím pořízeny 4 lezecké pásy se sekyrkami a smyčkami, 1 pás s nožem pro podvelitele a odznaky a čepice, které upraveny na způsob důstojnických z tmavomodrého sukna. Zavedeny též co parádní stejnokroj blůzy z tmavomodré látky s malými granáty na límci u krku. Tyto blůzy jakož i pracovní cvilinkové oděvy si pořídili členové svým nákladem, jakož i červené šňůry s kvastlemi na blůzy. Od sboru obdrželo pouze 12 členů zdarma pracovní obleky.
Nová stříkačka objednána od chvalně známé firmy Smékal v Praze asi za 840 zlatých a k tomu 60 m hadic. Za praktickou uznána dvoukolka shazovačka s předkem pro dopravu koňmi, avšak silnější konstrukce než mají v Pacově.
K tomuto účelu bylo první starostí shánět peníze na stříkačku, nutné na zakoupení a splácení. Předně dalo se z obecní pokladny 100 zlatých. Jeho Eminence kardinál Schwarzenberg, majitel velkostatku Červená Řečice, dal 40 zl., obilní fond záložny Hořepník 50 zl., Hynek Fröhlich 50 zlatých, radní Hupka 40 zl., Císař František Josef 60 zl. K tomu dále příspěvky od přispívajících členů, kteří složili po 10 zlatých.
První postní pátek jsme měli příležitost se prvně ukázat v parádní uniformě. Byli jsme totiž my svobodní požádáni, abychom doprovodili milého bratra hasiče Rajmunda Kulhánka, syna lesního Antonína Kulhánka v Březině, který zemřel v mladém věku na souchotě.
Jakmile přišlo jaro a s ním teplé dny, nastala nám cvičení zpočátku pochodová, kterým veleli podvelitel Karel Veselý a František Krupka, učitel a jednatel sboru. Shromáždili jsme se na náměstí, odkud šli ve čtyřstupu pochodem, do něhož nám vesele troubili naši dva trubači Jakub Cechner a František Cechner, za Loutkov, kde jsme cvičili na panském úhonu rozličné pochodové cviky. Cvičení byla vždy četně navštěvována, neboť horlivost členů byla zpočátku veliká. Ku slavnosti Božího Těla byli jsme již všichni, v počtu asi 47, opatřeni parádním krojem, jakož i přilbami a lezeckými pásy a sekyrkami a byli jsme již také vycvičení v pochodování, takže jsme se mohli zúčastnit slavnosti.
Při takových příležitostech obdrželi od našich příznivců vždy nějaký soudek piva, zvláště nám byl nakloněn Hynek Fröhlich, bohatý a bezdětný obchodník.
Z kroniky let 1928 až 1998
Rok 1928
Celá polovina roku se vyznačovala horečnatými přípravami oslav 50. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Hořepníku. Sbor má celkem 36 činných a 18 přispívajících členů. Tradiční hasičský ples vynesl čistých 500,-Kč. Koncem minulého roku zakoupena nová motorová stříkačka. Při volbách byli zvoleni:
velitelem a pokladníkem Josef Smrčka, jednatelem Karel Kocourek, správcem nářadí Václav Homolka, cvičitelem František Kudrna, dále 4 členové do výboru: Alois Cechner, František Suk, Karel Kudrna a Rudolf Štěpán, revizory účtů Václav Roubal a Rudolf Štěpán. Konány též přípravy a vlastní nácvik na župní sjezd na neděli 29. 7. v Hořepníku u příležitosti oslav 50. výročí sboru. Na budoucí pomník padlých vojínů věnoval sbor 200,-Kč. Zemřel dlouholetý starosta města a nejstarší člen sboru Leopold Kouba.
Rok 1929
V poměru na počet obyvatel má město pouze 34 činných a 18 přispívajících členů. Sbor je dobře vyzbrojen dvěma stříkačkami, potřebným lezeckým náčiním a hadicemi. Obec i okolní vsi byly letos ušetřeny požárů. Konáno 6 praktických cvičení se stříkačkami. Sbor zúčastnil se sjezdu dolnokralovické župy v Košeticích 16. 6. dále 23. 6. okrskového cvičení v Arneštovicích (19členů) a župního sjezdu ve Velké Chyšce (10 členů). Na slavnost odevzdání nové stříkačky v Pacově 15. 9. byl sbor zastoupen čtyřčlennou delegací. Sbor asistoval při církevní slavnosti zavěšení dvou nových zvonů na věž v Hořepníku.
Rok 1930
Sbor čítá 33 činných a 17 přispívajících členů. Praktická cvičení se stříkačkami konána na jaře a v létě o nedělích odpoledne. Výjezd k požáru byl 3. 8. do Vítovic. Sbor se zúčastnil několika cvičení v okolí. Byly dohady zda, v době krize konat hasičský ples, přece však byl podniknut a zbylo čistých 590,-Kč.
Rok 1931
Výroční schůze za minulý rok konána 1. 3. v hotelu Úlehle za účasti 27 členů. Velitelem zvolen aklamací opět Josef Smrčka a dle přání většiny zvolen pomocí lístků podvelitelem Alois Cechner. Zbrojmistrem k nové stříkačce Vilém Zeman. Usneseno zakoupit 7 vycházkových blůz a přívěsný vozík na hadice pro dopravu k ohni. Toho roku byl sbor alarmován čtyřikrát k ohni a to 1. 2. v noci do Mašovic, 17. 5. do Kyjova (4 stavení), 23. 8. v noci do Rovné (2 stavení) a 24. 12. v noci v čp. u Minářů v Panské ulici. Zemřel dlouholetý člen a podvelitel Antonín Hupka.
Rok 1932
Výroční schůze sboru za minulý rok konána 31. 1. za účasti 31 členů. Starostou sboru zvolen aklamací Josef Smrčka, náčelníkem Vilém Zeman, místonáčelníkem Alois Cechner, jednatelem František Kaňka, pokladníkem Alois Zeman a vzdělavatelem František Kaňka. Získána i řada přispívajících členů, takže sbor čítá 36 činných a 56 přispívajících. Během roku se zúčastnil sbor 3 požárů v místě a jednoho v Bořeticích. Dva členové utrpěli při požárech zranění.
Rok 1933
Sbor má 37 činných a 49 přispívajících členů. Během roku přibyli dva členové. Obeslán župní sjezd v Obratani a letecký den v Pacově, pořádaný naší župou, zastoupen 6 členy.
Rok 1934
Výroční schůze konána 18. 2. za přítomnosti 28 členů. Starosta sboru Josef Smrčka vzpomněl hasičů-horníků, kteří tragicky zahynuli při výbuchu v dole Nelson u Oseku, povstáním vzdána hrdinům práce čest. Koncem února počalo se cvičit se sekyrkami, aby byl úspěch na župním sjezdu v Hořepníku, který sbor pořádal. Stanoven pevný program župního sjezdu v Hořepníku, konaném 15. 7. pod záštitou obecního zastupitelstva.
Rok 1935
Výroční schůze za minulý rok konána 24. 2. za účasti 28 členů. Vzpomenuto a vzdána čest, povstáním, zemřelým členům Josefu Smrčkovi a Františku Sukovi. Při volbách byli zvoleni: starostou sboru Alois Cechner, náčelníkem Vilém Zeman, místonáčelníkem Karel Kudrna, náčelníkem samaritního oddílu Jan Doubek, vzdělavatelem František Kaňka. Na ustanovující schůzi výboru 3. 3. byl zvolen jednatelem František Kaňka, pokladníkem Alois Zeman a správcem náčiní Václav Homolka. Náčelníkem oddílu motorové stříkačky jmenován František Zeman.
Rok 1936
Výroční schůze za minulý rok konána 2. 2. Odhlasován členský příspěvek 5,-Kč ročně. Pro hraničářský sbor v Březně na Teplicku zaplacen příspěvek 16,-Kč dle provedené sbírky. Za odešlého jednatele Františka Kaňku, rodáka a učitele přeloženého do Rynárce, zvolen jednatelem Vilém Smrčka. Zakoupen album pro příležitostné fotografie. Provedena po členech sháňka po starých fotografiích.
Rok 1937
Na výroční schůzi 21. 2., kterou vedl náčelník Vilém Zeman, uctěna památka náhle zesnulého starosty sboru Aloise Cechnera. Za účasti 27 členů provedena volba nového starosty a zvolen aklamací dosavadní jednatel Vilém Smrčka. Za něho byl zvolen jednatelem Vladimír Horák. Na výborové schůzi 18. 12. usnesli se hasičští ochotníci sehrát na novém parketovém sále hotelu Radnice divadelní hru Hanička z podlesí.
Rok 1938
Začátkem roku zemřel poslední nejstarší a zakládající člen sboru František Kudrna. Výroční členská schůze konána 13. 3. za účasti 28 členů a 13 žen. Při sboru ustaven odbor žen. Přihlásilo se 12 žen a o spolupráci požádány další. Náčelnicí zvolena Lidka Kavříková, místonáčelnicí Miluše Kudrnová a členkou výboru Věra Burešová. Při volbách funkcionářů zvoleni aklamací: starostou sboru odb. učitel Vilém Smrčka, náčelníkem Vilém Zeman, místonáčelníkem Karel Kudrna, jednatelem Václav Kubera, pokladníkem Alois Zeman, zdravotníkem MUDr. Dalibor Stejskal, vzdělavatelem Josef Lhotský. Po bolestné ztrátě pohraničí v důsledku mnichovského diktátu připomněl starosta sboru, že nás nesmí osud srazit zpět, ale jít usilovnou prací a v jednotě a víře v lepší budoucnost k dalším cílům. Mobilizace se zúčastnila většina členů sboru.
Rok 1939
Toho roku má sbor 47 členů, z toho 10 žen. V důsledku změněných poměrů v loňském roce byla činnost sboru poměrně slabší. V pražském ústředí hasičů provedena reorganizace a vydány nové stanovy pro hasičské sbory. Ve stanovách mizí slovo „dobrovolný“. Hlasování provedeno aklamací. Zvoleni byli:
Předsednictvo sboru - starostou sboru Vilém Smrčka, odb. učitel; náměstkem starosty ing. Josef Horák, velkostatkář; jednatelem Václav Kubera, učitel; pokladníkem Alois Zeman, rolník; vzdělavatelem Josef Kos, hostinský; organ. zpravodajem Jan Doubek, cementář.
Velitelství hasičského sboru - velitelem Vilém Zeman, rolník z Vítovic; I. zástupcem Karel Kudrna, holič; II. zástupcem František Zeman, rolník; zbrojmistrem Václav Homolka, kovář.
Velitelský sbor - velitelem a dvěma zástupci V. Zeman, K. Kudrna, Fr. Zeman, veliteli čet Fr. Král, rolník a Ant. Kratochvíl, krejčí; zbrojmistrem Josef Hadrava, kovář; samarit. zpravodajem MUDr. Dalibor Stejskal, obv. lékař; informační zpravodaj K. Kudrna, výcvikový zpravodaj Ant. Kratochvíl, u žen L. Kavříková; šest členů výboru: Bezděk, Singr, Šmejkal, Babický, St. Kudrna a J. Štěrba (nový učitel) za přispívající: B. Ecler, učitel; tři náhradníci: Mikula, Fr. Homolka, Sochor; revizory účtů: Mikula, Hadrava, Jíra.
Členský příspěvek stanoven u činných 5,-Kč, u přispívajících členů 20,-Kč. Doplněna sborová kronika, aby vše bylo v pořádku před očekávanou prohlídkou krajským velitelem Janem Hájkem z Lásenice. Od 18. 4. do 5. 5. 1945 nebyly psány zápisy o výborových i členských schůzích. Jednatel Václav Kubera tuto okolnost zdůvodnil tím, že pravdu psát nemohl a zřejmou lež psát nechtěl. Činnost sboru za dobu okupace byla pak zhodnocena o výroční schůzi za rok 1945.
Rok 1945
Na první členské schůzi 19. 5., konané v hostinci J. Kosa v Úlehli, projevena ústy starosty sboru vděčnost Sovětskému svazu a zdůrazněno, že se členové opět scházejí k nové spolkové práci za mimořádně slavnostních okolností, do práce pro rozvoj a zvelebení osvobozené republiky. Povstáním přítomní uctili památku všech, kteří položili životy pro osvobození naší drahé vlasti.
Jednatel Václav Kubera podal přehled konané práce v uplynulých letech. Do nové práce ve svobodné republice vykročil celý sbor s opravdovou chutí a elánem. Do výroční schůze konal ještě dalších pět schůzí, aby obnovil řádný chod své, všemu občanstvu prospěšné, spolkové činnosti.
Valná hromada, v pořadí 68., konala se 30. 12. 1945 v hostinci br. Josefa Kosa za účasti 39 členů a zástupce MNV a Sokola. Schůzi řídil velitel Karel Kudrna, ježto starosta sboru Vilém Smrčka podal několik dní před tím písemně resignaci. Na začátku fašistické okupace byly protokolovány jen dvě schůze, a to ze známých důvodů. Ostatní schůze konané za okupace, odhadem jich bylo kolem padesáti, probíhaly potajmu, neboť výbor se v nich vždy snažil radit členům, zejména nejmladším. Naše členstvo v době útlaku a persekuce splnilo svou vlasteneckou povinnost a projevovalo nesmlouvavé češství. Konáno bylo jen to nejnutnější a nevyhnutelné za vzájemného pochopení kolektivu.
V březnu 1940 měl sbor 40 členů a 10 členek, které byly později odhlášeny. Sbor je doplňován jmenovitě mladšími členy, aby byla náhrada za ty, kteří odešli za svým původním povoláním (důstojníci), nebo jako osídlenci pohraničí.
Do roku 1943 přijímal sborovou poštu jednatel, pak výhradně velitel, neboť velitelé sborů byli pověřeni plněním rozkazů pod odpovědností. Za okupace zemřelo 6 členů, z nich Alois Mikula v koncentračním táboře ve Cvikově.
Velitelova výroční zpráva se zaměřila na požáry, a sice v roce 1941 v Loutkově, v r. 1943 v Arneštovicích a téhož roku v Březině, kde se osvědčila neohroženost a nebojácnost členů při požáru vepřína velkostatku Ing. J. Homolky. Tento požár byl uhašen a uchráněny další objekty dříve, než se dostavil na pomoc sbor z Pacova. Svou obětavost ukázal A. Suchý, který vyvázl s těžkým zraněním. Činnost sboru po tomto požáru nebyla žádná, až na nařízená cvičení. Během okupace konány každý den protipožární hlídky.
Po příchodu slavné Sovětské armády zúčastnil se sbor odzbrojování ustupujících německých vojsk. Celý květen 1945 konány pořádkové služby. Po uklidnění situace rozhodli se členové pro pořádání zábav, aby z jejich výtěžku se doplnila výzbroj a výstroj. Dne 17. 7. pořádaný věneček přinesl první obnos sboru v osvobozené republice částkou 17.140,-Kč. Za součinnosti místních spolků a MNV pořádal sbor velkolepou slavnost národních dožínek, která vynesla nečekaně přes 30.000,-Kč. V důsledku toho vykazovala pokladní zpráva Aloise Zemana zůstatek k 30. 12. čistých 32.143,-Kč.
Protože poslední volby byly konány v roce 1939, přikročeno k novým volbám. Zvoleni byli: starostou sboru Vilém Zeman, místostarostou Antonín Kratochvíl, velitelem Karel Kudrna, jeho zástupcem František Zeman, jednatelem Václav Kubera, čestným starostou sboru Jindřich Singr, pokladníkem Alois Zeman, vzdělavatelem Josef Kos, organizačním zpravodajem Jan Jelínek, druhým zástupcem velitele Stanislav Kudrna, za zbrojmistry a strojmistry bratři Homolkové st. a ml., Josef Hadrava a Miloslav Doležal, veliteli čet zvoleni Adolf Kotýnek, Stanislav Cechner, Jan Babický a František Sochor, samaritánem a zpravodajem zdravotní služby Stanislav Andreas, veliteli samaritní služby Jan Doubek a K. Bezděk, revizory účtů Leopold Havlík, Bohumil Ecler a Josef Lhotský, k tomu 6 členů výboru: Vilém Smrčka, Jan Štěpán, Vítězslav Dušek, František Musil, Josef Šmejkal a Karel Sovka.
Rok 1946
Jednáno o možnostech založení hasičské kapely. Konán tradiční hasičský ples, v létě pak dožínková slavnost, jež vynesla čistých 15.351,20Kč. Jednotě Sokol věnováno 1.000,-Kč za užívání cvičiště a kabin, dále věnováno 500,-Kč místní lidové knihovně na nákup a vazbu knih. Sousední obce k žádostem sboru přislíbily věnovat příspěvek asi 1.000,- Kč na hasičské auto (Rovná, Bořetice, Radějov a Březina). Projednán a schválen dvouletý budovatelský plán sboru.
Rok 1947
Výroční členská schůze za minulý rok (69. valná hromada) konala se 6. 3. za účasti 34 členů. Delegátem na výroční schůzi okrsku Pacov určen Antonín Kratochvíl, který pověřen, aby prosadil volbu Viléma Zemana okrskovým velitelem. Čestné uznání in memoriam za zemřelého člena Aloise Mikulu předáno paní Mikulové. Dle usnesení výboru má být každý neomluvený člen, který se vyhýbá práci ve sboru a neúčastní se schůzí, vyloučen ze sboru.
Dožínková slavnost s bohatým programem, tombolou, tancem, střelnicí, vinárnou, divadelní scénou, dětskými tanečky a s hasičskou tělocvičnou skupinou, vynesla pro sbor čistých 11.078,50 Kč.
Nová matrika předána matrikáři Františku Musilovi.
Rok 1948
Činnost sboru začala tradičním hasičským plesem, který přinesl do sborové pokladny částku 5.006,30 Kč. Výroční schůze - 71. valná hromada - konána 26. 12. na Radnici za účasti 26 členů. Následující volby provedeny aklamací a byli zvoleni:
starostou Vilém Zeman, místostarostou Antonín Kratochvíl, jednatelem Václav Kubera, pokladníkem Alois Zeman, vzdělavatelem Bohumil Ecler,
velitelský sbor: velitelem Karel Kudrna, I. zástupcem František Zeman, II. zástupcem Václav Homolka ml., zbrojmistr Václav Homolka, I. zástupcem Josef Hadrava, II. zástupcem Josef Hošek, III. zástupcem Karel Dlouhý,
velitelé čet: Adolf Kotýnek, četař; Ladislav Dlouhý, četař; Jan Babický a František Cechner,
samaritánský sbor: velitelé Jan Doubek, Jan Doležal, Stanislav Andreas,
revizoři účtů: Vítězslav Dušek, Bohumil Ecler a Josef Lhotský,
6 členů výboru: František Pečenka, Vítězslav Dušek, František Musil, Jan Štěpán, Karel Sovka a František Jelínek.
Rok 1949
Sehráno divadelní představení „Vojnarka“. Do pětiletého plánu pojata stavba nové zbrojnice nákladem 700.000,-Kč. MNV požádán o opravu Krausova domu, kam se přesune prozatímně hasičská výzbroj z naprosto nezpůsobilé zbrojnice. V důsledku reorganizace územní správy vznikl od 1. 2. 1949 ONV v Pacově, kde též zřízena nová okresní hasičská jednota, pod kterou náš sbor nyní spadá. Jan Doubek se vzdal funkce velitele samaritní stráže, funkci převzal Jan Doležal. Sbor koncem roku 47 členů.
Rok 1950
Do závodního družstva určeno 17 členů. V rámci závazků na rok 1950 pomohli členové s adaptací zbrojnice. Družstvo určené pro cvičení v Pacově se nezúčastnilo pro nezájem. Požár v Bořeticích ukázal i na nedostatky druhých sborů i jeví se nutnost stálého požárního výcviku. Dokončována úprava Krausova domu na zbrojnici. Na členské schůzi 29. 10. za účasti předsedy MNV a MV NF pojednáno o náboru mladých do sboru a o spolupráci s ČSM, o provedení reorganizace a ozdravění vedení našeho sboru. Poté přikročeno k volbám:
starostou sboru zvolen jednomyslně Karel Kudrna, místostarostou Antonín Kratochvíl, velitelem František Zeman, I. zástupce Stanislav Cechner, II. zástupce Ladislav Dlouhý, jednatelem Rudolf Polívka, pokladníkem Zdeněk Kouba, vzdělavatelem Bohumil Ecler, zbrojmistry František Krejčí a V. Homolka ml.
Rok 1951
Sbor má nový název: Místní jednota Čsl. svazu požární ochrany v Hořepníku. Ustavující valná hromada konána až 18. 3. Do nového výboru byli zvoleni:
předsedou jednoty Karel Kudrna, místopředsedou a současně velitelem František Zeman, zástupcem předsedy a velitele Stanislav Cechner, jednatelem František Cechner, pokladníkem Zdeněk Kouba, kulturním referentem Bohumil Ecler, organizačním referentem Adolf Kotýnek, referentem pro prevenci Josef Lhotský, zdravotním referentem Stanislav Andreas, referentem pro školení Václav Kubera, referentem pro práci s mládeží Jaroslav Kulhavý, revizory účtů: Vít. Dušek a V. Homolka ml., určeni tři delegáti na okresní konferenci PO. Kulturní referent B. Ecler měl přednášku na téma Požárníci v boji za mír.
Brigádníci jednoty pracují na vnitřní úpravě zbrojnice a betonování. Obdrželi jsme novou motorovou stříkačku. Pořádána posvícenská taneční zábava. Taneční zábava o Vánocích a silvestrovský kabaret vynesly čistý zisk 2.681,-Kč a 3.401,50 Kč.
Rok 1952
Výroční schůze - valná hromada za minulý rok konána až 14. 4. za účasti 30 členů, a hostů. Jednota čítá 48 členů. Po diskusních příspěvcích hostů přikročeno k volbám. Zvoleni byli:
předsedou Karel Kudrna, místopředsedou František Jelínek, velitelem Fr. Zeman, zástupcem velitele St. Cechner, jednatelem Fr. Cechner, pokladníkem Zd. Kouba, kult. ref. pro výcvik Lad. Dlouhý a zbrojmistrem Fr. Krejčí. Na závěr vyhlášen závazek jednoty: dokončit úpravu zbrojnice a pomoc vycvičit dva nové požární sbory, a to v Rovné a v Bořeticích.
V červenci bylo utvořeno v Hořepníku 12 protipožárních úseků, zvoleno 12 instruktorů jako velitelů. K nim byla jmenována pětičlenná družstva složená z občanstva. Na pokyn OV PO v Pacově byli za účelem spolupráce jmenováni 2 členové jednoty do Svazarmu.
Rok 1953
Výroční členská schůze konána 22. 2. v sále Úlehle za účasti 31 členů a četných hostů ze společenských organizací a závodů. Při zprávách poukázáno na to, že samotní členové jednotky nechávají všechnu práci na bedrech jednotlivců. Při volbách do nového výboru byli zvoleni: předsedou Karel Kudrna, velitelem Fr. Zeman, jednatelem Fr. Cechner, pokladníkem Zd. Kouba a členy výboru K. Musil, Lad. Dlouhý, Fr. Pečenka, V. Homolka ml., Fr. Krejčí a Antonín Kratochvíl st. Podle usnesení bude dokončena zbrojnice, a to okna, vrata atd.
Rok 1954
Ze silvestrovské zábavy zbyl výtěžek pouze 35,75 Kčs. Výroční schůze konána 17. 1. v sále Úlehle za účasti 36 členů. Do nového výboru byli zvoleni:
předsedou Karel Kudrna, místopředsedou Fr. Zeman, jednatelem Fr. Jelínek, pokladníkem K. Musil, kult. ref. Zd. Kouba, org.ref. Ad. Kotýnek, preventistou Karel Sovka, výcvikovým ref. Lad. Dlouhý.
Nenadálý oheň, vzniklý v místní osmileté škole, byl lokalizován včasným zákrokem, takže nebylo třeba stříkačky.
Výroční členská schůze konala se 26. 12. za účasti 20 členů a 4 členek. Do nového výboru byli zvoleni:
předsedou Karel Kudrna, místopředsedou velitele Karel Sovka, jednatelem Fr. Jelínek, osvět. ref. Zd. Kouba, org. ref. Ad. Kotýnek, výcvikovým ref. Lad. Dlouhý, preventistou Fr. Cechner, pokladníkem K. Musil, matrikářem Josef Musil.
Rok 1955
Výroční schůze konána 26. 12. v hostinci Úlehle za účasti 19 členů. Do nového výboru zvoleni:
předsedou Karel Kudrna, místopředsedou velitele K. Sovka, jednatelem Fr. Jelínek, osvět. ref. Karel Červenka, org. ref. Ad. Kotýnek, výcvikovým ref. L. Dlouhý, pokladníkem K. Musil, preventistou Josef Tomášek.
Rok 1956
Výroční členská schůze se odbývala v místnosti agitačního střediska za účasti 36 členů a 8 hostů. Do nového výboru zvoleni:
předsedou Fr. Jelínek, místopředsedou velitele L. Dlouhý, jednatelem Karel Červenka, preventistou Fr. Zeman, kult. ref. Ad. Kotýnek, org. ref. K. Kudrna, výcvikovým ref. Fr. Cechner, pokladníkem K. Musil a zbrojmistrem Fr. Krejčí.
Rok 1957
Sestaveno 9 ti členné soutěžní družstvo a přihlášeno do okrskového kola v Pacově, v Kámenu a Buřenicích. Sbor převzal patronát nad JZD Radějov. Výroční členská schůze konána 15. 12. v Úlehli za účasti 35 členů a 5 hostů. Uctěna památka zemřelých Václava Kubery, Viléma Smrčky a Aloise Zemana.
Rok 1958
Sestaven plán kulturních akcí; 2 divadelní představení, 3 přednášky s filmem, pouťová taneční zábava a ples. OV ČSPO přidělil nám částku 7.000,-Kčs na úpravu zbrojnice. Provedena příprava a organizační zajištění okresní soutěže požárních družstev plánované v Hořepníku 20.7. Bylo vzpomenuto velké tradice našeho sboru letošního 80. výročí trvání. Soutěž ukončena předáním odměn vítězným družstvům a slavnostním defilé před tribunou, pak následovala taneční zábava.
Výroční schůze konána 7. 12. v hostinci Úlehli za účasti 40 členů a 7 hostů. Okresní velitel předal našemu nejstaršímu a zasloužilému členu Karlu Kudrnovi čestné uznání. V usnesení bylo zakotveno účastnit se brigád na zvelebení obce, pořídit sušák na hadice a provádět praktická školení se strojem.
Rok 1959
V březnu získán nový požární vůz. Okrsková soutěž požárních družstev konána 31. 5. v Hořepníku na hřišti TJ Sokol za účasti 27 družstev. K požáru kůlny a dřevníku na dvoře fary v Hořepníku se dostavila mezi prvními jednotka žen n. p. Modeta a za pomoci sborů z Hořepníka, Košetic, Pacova, Arneštovic a Bořetic byl oheň lokalizován.
Rok 1961
Sbor vyhlásil závazek provést demolici v místech připravených na výstavbu nové ZDŠ a mateřské školy, přičemž požárníci odpracují 1.080 brigádnických hodin. V soutěži požárních družstev v Senožatech získala naše děvčata druhé a chlapci třetí místo. Výroční schůze konala se 12. listopadu v sále radnice za účasti 35 členů, 3 hostů a zástupce OV ČSPO. Novým velitelem zvolen Fr. Masák z Březiny, jeho zástupcem K. Cechner, skladník JZD z Hořepníka.
Rok 1962
Výroční schůze konána 15. 12. v sále Radnice za účasti 25 členů a 4 hostů. Pro nemoc resignoval předseda Fr. Jelínek. Novým předsedou byl zvolen Ladislav Dlouhý, velitelem Fr. Masák a jednatelem Zd. Kouba.
Rok 1963
Výroční schůze konána 11. 1. 1964. Konstatováno, že naši členové v práci manuální udělají všechno, ale ve školení je náš sbor trochu pozadu.
Rok 1964
Jelínek, bývalý předseda sboru, obdržel od OV ČSPO odznak k 100. výročí dobrovolné požární ochrany. K volbám do MNV vykročili naši členové s hudbou v uniformách.
Rok 1965
Výroční schůze za minulý rok konána 16. 1. v sále radnice za účasti 47 členů. S. Ecler obdržel uznání od KV ČSPO za 35 ti letou činnost a Karel Kudrna přijal odznak za příkladnou práci pro sbor, kde je 43 let členem. Výroční schůze konána 11. 12. 1965 za účasti 46 členů a 2 hostů. Josef Svoboda zvolen velitelem.
Rok 1966
Podán návrh na utvoření úderného družstva požárního v ČSSS a JZD. Skupina mladších požárníků, doplněná staršími, zastupovala sbor na soutěži v Křešíně. Výroční schůze konala se 3. 12. za účasti 54 členů.
Rok 1967
Na společné schůzi se sousedními jednotkami (Březina, Lesná, Přáslavice a nově založený sbor Rovná) jednáno o novém okrskovém výboru a noví členové seznámeni s plánem práce. V květnu začato s jarním cvičením. Výroční schůze se konala 16. 12. za účasti 56 členů a předsedy OV ČSPO. Za příkladnou práci obdrželi odznak A. Suchý, Fr. Zeman, Lad. Dlouhý, Jan Babický, St. Cechner, Zd. Kouba a Ant. Kratochvíl.
Rok 1968
Důstojná oslava 90. výročí založení našeho sboru konána 14. 6. Výroční schůze konána 22. 12. v pohostinství Jednoty za účasti všech členů a 4 zástupců organizací. Zástupce OV ČSPO dr. Bárta předal Jaroslavu Svobodovi vyznamenání za likvidaci požáru u Chodče. Medaile s plaketou uděleny Ladislavu Dlouhému, A. Suchému, Josefu Svobodovi a Zd. Koubovi.
Rok 1971
Počátkem ledna byl náš sbor povolán k požáru vepřína do Buřenic. V Přáslavicích konáno 29. 5. okrskové cvičení, náš sbor vyslal družstvo mužů a družstvo žen. Památný den pro náš sbor byl 25. 6., kdy jsme obdrželi od státu novou stříkačku. Máme nyní 3 stříkačky a 1 auto. Stříkačka byla přidělena za velmi dobrou práci sboru, který hodnotil OV SPO jako jeden z nejlepších na okrese. Dne 27. 7. dostalo se u příležitosti 50. narozenin našemu předsedovi sboru Ladislavu Dlouhému uznání od OV a darován mu obraz s věnováním. Družstvo mužů a žen se zúčastnilo 4. 7. okresní soutěže v Jiřičkách. Za celý rok odpracováno členy sboru celkem 904 brigádnických hodin v hodnotě 11.300,-Kčs. Dne 18. 12. byla konána výroční členská schůze. Došlo ke změně pokladníka, zvolen Ladislav Musil za Josefa Tomáška, který se odstěhoval do Humpolce.
Rok 1972
V tomto roce byl náš sbor povolán k lokalizaci dvou požárů, a sice v Hořepníku u Hezinů, kde došlo k samovznícení pilin, a druhý požár byl na Silvestra v Lesné, kde chytl krov na menším kravínu. Soutěžní družstva mužů a žen se zúčastnila okresní soutěže v Počátkách. Byla obnovena činnost mládeže na ZDŠ. Mladí požárníci se zapojili do celostátní soutěže Plamen. Výroční schůze konala se za silné účasti členů. Za 50. letou a 40. letou činnost a věrnost sboru obdrželo 10 členů sboru pamětní medaile.
Rok 1973
Družstvo mládeže obsadilo v soutěži Plamen druhé místo v okrese Pelhřimov. Námětové cvičení konáno v Přáslavicích, Rovné a Bořeticích za účasti 6 sborů. Při volbách byly poprvé do výboru zvoleny ženy, a to Helena Jelínková a Hana Hájková. Třináct členů obdrželo uznání za věrnost a příkladnou práci ve sboru.
Rok 1974
Okrskového kola soutěže družstev v Lesné se zúčastnili naši muži, ženy a mládež. V červnu se zúčastnilo družstvo mužů a žen okresní soutěže v Počátkách u příležitosti 100. výročí založení tamního sboru. Dne 8. 8. začal hořet kravín na farmě JZD v Bořeticích. Včasným zásahem byl brzy oheň lokalizován. Na výroční schůzi předal předseda sboru Ladislav Dlouhý zástupci OV náš závazek k 30. výročí osvobození Sovětskou armádou.
Rok 1975
Sbor podílel se na dokončení koupaliště, tanečního parketu a zúčastnil se úklidu v obci. Sbor postihla velká ztráta v úmrtí obětavého dlouholetého předsedy Ladislava Dlouhého, ve věku 53 let. Novým předsedou sboru zvolen dosavadní velitel Josef Svoboda, velitelem se stal Jan Samec. Sbor se zúčastnil jako každoročně májových oslav, oslav 30. výročí osvobození ČSSR Sovětskou armádou aj. akcí.
Rok 1976
V únoru opustil náhle naše řady jednatel sboru Zdeněk Kouba, který zemřel ve věku 49 let. Funkci jednatele převzal Karel Červenka. Členové se zúčastňovali brigády na stavbě prodejny a tanečního parketu. Na tomto přírodním parketu uspořádal sbor pouťovou taneční zábavu, která byla hojně navštívena. Na výroční členské schůzi předány starým členům medaile za věrnost.
Rok 1977
Kromě tradičního plesu jsme uspořádali taneční zábavu na tanečním parketu v našem Údolí oddechu. V červenci účastnili se naši členové oslav - 85. let trvání požárního sboru v Onšově. Dne 4. 11. obdržela naše základní organizace čestné uznání MNV v Hořepníku za brigádnickou práci. V měsíci květnu byla uskutečněna v Zahrádce u Pošné okrsková soutěž požárních družstev, které se zúčastnilo naše požární družstvo mužů a družstvo mladých požárníků. Dne 25. 3. t. r. konala se v sále kulturního zařízení MNV v Bořeticích poslední schůze dřívějšího okrsku. Na základě usnesení OV PO dochází k novému složení požárních okrsků. Z dosavadního okrsku odešly Přáslavice a Lesná. Nové složení okrsku - Hořepník, Rovná, Březina, Bořetice, Útěchovice, Útěchovičky, Litohošť a Zahrádka u Pošné. Dne 15. 4. účastnil se rozšířený výbor naší organizace prvé schůze nového okrsku, která se konala opět v Bořeticích, a na které byla provedena volba nového výboru okrsku.
Naši členové v brigádnické činnosti pracovali především na výstavbě nové prodejny, při jarním úklidu obce, v prostoru tanečního parketu postavili zděný stánek na prodej občerstvení, pomáhali v senoseči a při úklidu slámy v době žní.
Rok 1978
Výborová schůze dne 26. 1.1978 projednala zajištění oslav 100. let založení požárního sboru v Hořepníku. Stanoven termín konání na den 25. 6.1978, byly upřesněny další úkoly a program. Již v roce 1977 byla schválena radou MNV hlavní komise ve složení:
předseda komise Červenka Karel
místopředseda komise Sochor František
člen komise Musil Ladislav
člen komise Svoboda Josef
člen komise Zelenka Vladislav
Bylo rozhodnuto v předvečer oslav 100. výročí založení požárního sboru uspořádat slavnostní schůzi ČSPO. V neděli 25. 6. proběhla v rámci oslav okresní soutěž požárních družstev. Té se zúčastnilo asi 350 uniformovaných požárníků. Po soutěži se vydal slavnostní průvod na pochod městem za doprovodu místní dechové hudby, která hrála po celou dobu oslav, a vrátil se zpět na hřiště. Zde proběhly ukázky požární techniky a námětové cvičení.
Rok 1979
Členská základna čítá 75 členů. Požárnický ples opět dobře navštíven. Projednán přestupek člena Humeše, který se při pohřbu člena Hůly Jaroslava nedůstojně choval, byl z průvodu vykázán a po skončení obřadu též vykázán z pohostinství a na další schůzi vyloučen z organizace. Na jeho místo byl preventistou zvolen Antonín Nenadál. Okrsková soutěž v Litohošti u příležitosti 50. výročí založení tamního sboru, kde naše družstvo obsadilo 2. místo. Dne 4. 12. v 19.00 hod. jsme se účastnili likvidace požáru u p. Vytisky v Hořepníku. Za tento rok odpracováno celkem 1427 brigádnických hodin. Výroční schůze se konala 21. 12. Medaile za příkladnou práci převzal bratr Dalík a Samec.
Rok 1980
Členská základna má 77 členů. Byly provedeny preventivní prohlídky ve všech obytných budovách. Účast mladých požárníků v Lukavci, kde obsadili 4. místo a na podzimním srazu v Nové Cerekvi, kde obsadili 6. místo. Okrsková soutěž v Rovné 25.5. - 2. místo. Zásah u požáru v Březině na stodole v JZD. Zemřel zasloužilý člen M. Rafaj, s kterým jsme se rozloučili v Jihlavě. Nově přijati bratr Lacina M. a Krčil Fr. Byly provedeny volby:
předseda Svoboda J., místopředseda Sochor Fr., preventista Nenadál Ant., velitel Samec Jan, jednatel Červenka Karel, hospodář Musil L., další členové Jelínek J., Svoboda Jar., Krejčí Fr. st. a ml., Kmínek, Polánský, Suchý a Buchta. Bylo odpracováno celkem 1.168 brigádnických hodin.
Rok 1981
Členská základna má 77 členů. Byl uspořádán tradiční ples a provedeny preventivní prohlídky. Dne 27. 5. jsme obdrželi nový požární vůz Avia DVS 30. Tento vůz převzal p. Sochor František a Svoboda Jaroslav. Vůz je vybaven veškerou technikou a jeho hodnota činí 240.000,-Kčs. Okrsková soutěž se konala 10. 5. v Hořepníku, kde naši obsadili až 4. místo. Na soutěži v Žirovnici jsme obsadili 5. místo, na 110. výročí v Pacově 7. místo a v Nové Cerekvi 7. místo. Výroční schůze se konala 11. 12. Této se zúčastnilo 70 členů a 7 hostů.
Rok 1982
Opět byl uspořádán tradiční ples. Dne 9. 5. naši dorostenci obsadili první místo na pohárové soutěži v Černovicích. Dne 13. 5. účast na soutěži v Novém Rychnově. Dne 23. 5. okrsková soutěž v Útěchovicích, kde jsme obsadili 2. místo. Dne 2. 10. byly dvě družstva žáků v Žirovnici a 16. 10. v Božejově. Výroční členská schůze se konala 10. 12. Zemřel zasloužilý člen Josef Hezina a byli přijati nový členové: Babický Pavel, Buchta Milan, Hupka Milan, Jakubec Václav, Rybář Milan, Hrnčíř Petr, Tomšů Václav, Pachta Miloš a Šemora Jiří. Buchta Stanislav převzal ocenění za 30 let u sboru. Novým velitelem byl zvolen Zelenka Alois.
Rok 1983
Tento rok byl opět zahájen požárnickým plesem. U příležitosti 105. výročí založení sboru, uspořádáno okresní kolo mládeže hry „Plamen“ za účasti 30 družstev. Dne 7. 5. se zúčastnili dorostenci soutěže v Pelhřimově. Dne 14. 5. jsme se zúčastnili putovního poháru v Černovicích a 15. 5. proběhla okrsková soutěž v Bořeticích s námětovým cvičením na objekty JZD. Výroční schůze se konala 9. 12., kde jsme zhodnotili celoroční práci a uctili památku zesnulých bratra Hamrleho, Kratochvíla a Kudrny S. Dne 6. 12. byla ustavující schůze celého okrsku Hořepník zajištěna OV SPO. Do předsednictva okrsku byli zvoleni: předseda Buchta Stanislav, (člen OV SPO), místopředseda Dalík Alois, politickovýchovný pracovník Novák Josef (Bořetice), preventista Kmínek Vladimír (Hořepník), velitel Vodrážka Josef (Bořetice), referent mládeže Polanský Miroslav (Hořepník), referentka žen Jandová M. (Březina), ref. CO Vodák (Útěchovičky), jednatel Jelínek Jan (Hořepník), hospodář Samec Jan (Hořepník), členové: Tůma Václav (Litohošť), Janda Jiří (Březina), Razima Miloslav (Rovná), Kouba Alois (Útěchovice), Kott J. (Útěchovice).
Rok 1984
Byl uspořádán požárnický ples a 2 taneční zábavy na parketě. Dne 5. 5. se zúčastnili dorostenci i dorostenky na okresním kole soutěže v Pelhřimově, kde obsadili 1. místo, a chlapci celkově 3. místo. Dne 13. 5. se konala okrsková soutěž ve Březině. Dne 19. 5. se družstvo mladých požárníků zúčastnilo hry „Plamen“ v Kamenici nad Lipou, kde obsadili 6. místo. Dne 20. 5. pohárová soutěž v Černovicích, kde jsme obsadili 3. místo. Dne 20. 10. probíhalo podzimní kolo hry „Plamen“ v Kalištích, chlapci obsadili 7. místo a děvčata 4. místo. Výroční členská schůze se konala 14. 12. Uctili jsme památku zemřelého V. Kalabery.
Rok 1985
Pravidelné zahájení roku hasičským plesem. Do OV SPO navržen a schválen opět Buchta Stanislav. Dne 19. 4. zásah u požáru briket v bytovce JZD Hořepník. Brigáda na opravě domu č. p. 151, ve kterém je zbrojnice. Dorostenci 2. 5. v Červené Řečici obsadili 2. a 5. místo, v Černovicích 3. místo. Dne 19. 5. okrsková soutěž v Útěchovicích, kde jsme obsadili 1. místo. Dne 1. 12. se konala výroční členská schůze. Odpracováno 1.782 brigádnických hodin a usušeno 23 tun sena. Při volbě nového výboru zvoleni: předseda Sochor Fr., místopředseda Svoboda Jar., politickovýchovná práce Jelínek J., preventista Nenadál Ant., velitel Zelenka A., jednatel Červenka K., hospodář Hošek J., organizační ref. Krčil Fr., ref. mládeže Polanský M., Lacina M. a Kalivoda B., strojník Bílý A., referent CO Kmínek Vl. Delegáti na okresní konferenci Polanský M. a Svatošová.
Rok 1986
Činnost v novém roce zahájena hasičským plesem s tombolou. Účast na soutěžích: 2. 5. v Horní Cerekvi, 10. 5. hra „Plamen“ v Pelhřimově, 11. 5. okrsková soutěž v Rovné, muži 1. a 6. místo, 15. 6. okresní kolo v Pelhřimově. Dne 25. 6. jsme prováděli zásah u požáru v domě p. Hrubeše. Když v č. p. 151 (kde pod bytovou jednotkou máme naši hasičskou zbrojnici) prasklo vodovodní potrubí a došlo k promočení stropů a zdí, byli jsme nuceni zbrojnici vystěhovat a po řádném vysušení (3. měsících) vše nastěhovat zpět. Výroční schůze se konala 28. 11. Zde jsme uctili památku zesnulých členů, Jos. Vovsa a Viléma Suka, minutou ticha.
Rok 1987
Členská základna čítá 88 členů. Opět pořádán hasičský ples. Proběhla okrsková soutěž v Útěchovičkách, kde jsme obsadili 4 místo.
Výroční schůze proběhla 27. 11. v jídelně JZD Hluboká se sídlem v Hořepníku. Na této schůzi jsme uctili památku zesnulého J. Musila. Do výboru zvoleni: předseda Sochor František, místopředseda Svoboda Jaroslav, politickovýchovná práce Jelínek Jan, preventista Nenadál Antonín, velitel Zelenka Alois, jednatel Červenka Karel, hospodář Hošek Jan, organizační ref. Krčil František, strojník Bílý Antonín, ref. CO Kmínek Vl., ref. mládeže Lacina Miloslav, Kalivoda Bohumil, kronikář Jelínek Jan, členové: Buchta St., Dalík A., Svoboda Jar., Musil, Samec J., Krejčí Fr., revizoři: Musil K., Krejčí Fr., Polanská M., delegáti na okresní konferenci Buchta St., Polanská M.
Rok 1988
Tento rok naše organizace oslaví 110. výročí založení sboru. V tomto roce organizace čítá 102 členů. I letos se začalo s tradičním požárnickým plesem. Sbor se účastnil při úklidu obce, ořezu okrasných stromů a sběru železného odpadu. Okrsková soutěž byla v Hořepníku a naše 3 soutěžní družstva obsadila prvá místa. Dne 28. 5. byli naši dorostenci a dorostenky v Pelhřimově obsadili 7. a 4. místo. Slavnostní schůze proběhla 20.5. Nejstaršími členy sboru jsou Andreas, Jelínek, a Sovka, kteří pracují v PO více než 40 let. Okresní soutěž hry „Plamen“ proběhla dne 21. 5., účastnilo se 40 družstev. Zde byly provedeny ukázky staré a nové techniky. Odpracováno 3.520 brigádnických hodin.
Rok 1989
Členská základna čítá 101 členů. Aktivní činnost roku začíná požárnickým plesem a následně preventivními prohlídkami. Naši členové se účastnili prací na stavbě kina, které letos bylo slavnostně otevřeno. Okrsková soutěž se konala Litohošti dne 7. 5. Zde jsme obsadili dvě 1. místa a jedno 6. místo. Na kole okresním jsme z 21 družstev obsadili až 15. místo. Tento rok jsme byli alarmováni k požáru sklaďáku v Útěchovicích. Výroční schůze se konala dne 1. 12. v pohostinství u pí. Doležalové, na této schůzi jsme uctili památku zesnulého Nenadála A. a Musila K. Novým preventistou byl zvolen Buchta M.
Rok 1990
Členská základna má 102 členů z toho 21 žen. V květnu proběhla okrsková soutěž v Útěchovicích, kde jsme skončili na 7. místě. V meziokrskové soutěži jsme obsadili 2. místo. Výroční valná hromada byla v prosinci. Předseda volební komise provedl volby: starosta Buchta St., místostarosta Svoboda J., velitel Zelenka A., jednatel Babický J., preventista Buchta M., kronikář Jelínek J., vedoucí mládeže Kalivoda B., vzdělavatel Svatošová J., strojník Bílý Ant., pomocník strojníka Kasal J., pokladník Hošek J., členy výboru: Dalík A., Polanský M., Krčil Fr., Šustr J., revizoři: Krejčí Fr., Polanská, Lukeš J. Delegát na okresní konferenci Buchta St. Na jarním úklidu a tanečním parketu odpracováno 196 brigádnických hodin.
Rok 1991
Výroční valná hromada se konala dne 14.12. Starosta požádal o uctění památky za zemřelého člena Svobodu Jos. minutou ticha. V květnu se konala okrsková soutěž v Rovné, obsadili jsme 2. a 7. místo. Mladí hasiči se zúčastnili hry „Plamen“, v Pacově a podzimního kola v Božejově. Byl natřen spodek automobilu a sušák na hadice. Při doplňovacích volbách se stal preventistou bratr Šustr J., vedoucím mládeže Lukeš Jos., a ze člena revizní komise Mikula Zd. Byly předány věrnostní medaile a stužky. V tomto roce se připravují výměny členských průkazů. Po složení 2.000,- Kč jsme se stali akcionáři Vzájemné hasičské pojišťovny, s právem odškodnění úrazů při cvičeních a požárech.
Rok 1992
Doprovodili jsme jednatele p. Babického. Dne 9. 5. se konala okrsková soutěž v Bořeticích, kde jsme obsadili 4. místo. Na jarním kole mládeže v Obratani jsme obsadili 7. a 14. místo. Mladí se zúčastnili branného závodu v Přibyslavi v počtu 20 dětí. Nyní čítá náš sbor 92 členů z toho 16 žen. Zasahovali jsme u dvou požárů, jeden u Musilů a druhý v ZD, kde byl včas zpozorován.
III. Výroční valná hromada se konala 4.12. Proběhlo doplnění výboru: jednatel Kaňka Ant., hospodář Brabec A. Čerpání peněz od obce bylo celkem 12.212,-Kč (zakoupeny vysílačky).
Rok 1993
Sbor oslaví 115. výročí svého založení. Členská základna čítá 93 členů z toho 16 žen. Dne 20. 3. byl proveden slavnostní vzpomínkový večer v novém kinosále. Všem byly předány pamětní listy k 115. výročí založení. Dne 2. 5. se konala okrsková soutěž v Hořepníku, kde jsme obsadili 4. místo. Dne 8. 5. opět na našem hřišti provedeno okresní kolo mladých hasičů - 40 družstev žáků i dorostu. Obsadili jsme 5. a 7. místo. Mládež se opět účastnila branného závodu v Přibyslavi a podzimního kola ve Velké Chyšce. IV. Výroční valná hromada se konala v prosinci. Vyhodnocení členů čestným uznáním a věrnostními stužkami. Požár jsme nezaznamenali, prevence dobrá.
Rok 1994
Členská základna čítá 90 členů z toho 16 žen. V květnu proběhla okrsková soutěž v Hořepníku, na které jsme obsadili 1. místo. Na okresním kole v Počátkách jsme obsadili 7. místo. Jarní kolo bylo ve Velké Chyšce a podzimní v Počátkách. Vyjížděli jsme ke dvěma požárům. Jeden 6. 8., k zahoření u parketu a druhý 7.8, k velkému požáru sklaďáku v Košeticích, kde jsme podávali vodu do cisteren – účast přes 20 hasičů. V. Výroční valná hromada byla na začátku prosince, kde se uctila památka, zesnulého bratra Kratochvíla, minutou ticha.
Rok 1995
Členská základna čítá 93 členů z toho 15 žen. Byla odeslána registrace našeho sboru a byla nahlášena zásahová jednotka s 21 členy na okresní sdružení. Dne 8. 5. proběhla okrsková soutěž v Rovné, kde jsme obsadili 2. místo a meziokrsková soutěž, kde jsme obsadili 3. místo. Zúčastnili jsme se oslav 100. výročí založení sboru v Košeticích. Dne 7. 10. byl uspořádán společenský večer s hudbou a opékáním selete. Dne 10. 10. se vyjíždělo k požáru stohu Agrodamu Hořepník. Dne 1. 12. se konala Výroční valná hromada. Byla uctěna památka zesnulého Zemana V.
Rok 1996
Členská základna má 94 členů z toho 14 žen. Sešli jsme se na šesti výborových a dvou členských schůzích, kde došlo k navržení nového velitele Nebesaře Milana. Dne 19. 4. se vyjíždělo k požáru lesa v Milotičkách a 27. 4. k požáru stohu v Agrodamu Hořepník, kde nedošlo k žádné velké škodě. Dne 4. 5. proběhla okrsková soutěž v Bořeticích, kde jsme obsadili 3. a 7. místo. Na okresním kole mládeže v Černovicích jsme obsadili 6. a 7. místo dorost také 7. místo. Velitel, starosta obce, starosta sboru a člen záchranného požárního sboru z Pelhřimova dne 19. 8. přivezli pro náš sbor z výrobního závodu hasičské techniky Polička novou Avii cisternu „CAS-8“. Její hodnota je 1.750.000,- Kč. Dne 7. 9. jsme se zúčastnili požáru stohu Agrodružstva Košetice v Radějově a s oběma auty 5. 10. v lese za Bořeticemi. Dalšího úspěchu jsme zaznamenali 3. 10., kdy nám obecní zastupitelstvo schválilo rekonstrukci budovy č. p. 33 na hasičskou zbrojnici. Mládež se zúčastnila branného závodu v Přibyslavi, 5. 10. v Žirovnici žáci obsadili 15. místo a dorost 4. místo. Dne 19. 10. jsme se rozloučili s dlouholetým velitelem okrsku Vodrážkou Františkem z Bořetic. Výroční valná hromada se konala 29. 11. za účasti 60 členů. V usnesení byl schválen závazek každého člena na 8 brigádnických hodin odpracovaných na zbrojnici. K poslechu a k tanci nám hrála hudební skupina z Jetřichovce.
Rok 1997
Sbor má 95 členů z toho 15 žen. V letošním roce bylo 5 výborových a 1 členská schůze. Do valné hromady bylo odpracováno na požární zbrojnici členy 571 hodin a nečleny 51,5 hod. Do zdiva byla zazděna pamětní listina. Okrsková soutěž se konala v Útěchovičkách 10. 5., kde jsme obsadili 3. místo. Dne 17. 5. se konalo okresní kolo mládeže v Počátkách, kde dorostenci obsadili 3. místo a žáci 5. místo. Nové cisternové vozidlo v letošním roce nezahálelo: 11. 6. požár lesa u Těchobuze, 13. 8. likvidace požáru lesa za Bořeticemi, poté to byl požár lesa za Březinou, 30.8. likvidace požáru lesa „Na pískách“ a naposledy požár lesa u Přáslavic. Zúčastnili jsme se na 100. výročí sboru v Křelovicích a 90. výročí založení sboru v Onšově. Výroční valná hromada se konala 28. 11. za účasti 48 členů a 10 hostů. K poslechu a tanci hrála hudební skupina z Jetřichovce.
Rok 1998
Základna čítá 90 členů z toho 16 žen. Tento rok byla veškerá činnost směřována k oslavám 120. výročí založení sboru. Oslavy začaly již 8. 3. vystoupením jihočeských heligonkářů v místním kině. Hlavní akcí oslav bylo otevření nové hasičské zbrojnice na náměstí. Výstavba nám trvala 208 pracovních dní, odpracováno bylo celkem 5432 hodin a na práci se podílelo 52 členů a 12 nečlenů. Hasičská zbrojnice byla slavnostně otevřena dne 8. 5. 1998. Po prohlídce byl uspořádán průvod na hřiště, kde proběhla okrsková soutěž. K celému dění hrála hudební skupina Onšovanka. 9. 5. se pak konala slavnostní schůze. Jako další proběhlo 13. 6. okresní kolo soutěže. Při tomto byla předvedena stará i nová technika ze širokého okolí. Dne 24. 10. se pro členy a jejich manželky uspořádalo opékání selete a oslavy byly ukončeny 4. 12. 1998 Výroční členskou schůzí.
Rok 1999
Sbor čítá 89 členů z toho 15 žen. Opět jsme uspořádali setkání heligonkářů. Vyrobili jsme lavice na posezení k různým akcím. Okrsková soutěž se konala v Rovné. Družstva obsadila 1. a 7. místo, děti 1. a 2. místo.
Rok 2000
Bylo provedeno školení velitelů a strojníků, proběhly preventivní prohlídky. Podíleli jsme se na obnově oslav masopustu v obci. Po průvodu obcí masopustní veselice v hasičárně. 6. 5. okrsková soutěž v Útěchovicích, kde jsme obsadili 1. a 2. místo a získali putovní pohár okrsku do trvalého držení za tři vítězství za sebou. Uspořádali jsme divadelní představení ochotníků z Častrova. Dne 8.12.se konala VVH.
Rok 2001
V tomto roce ukončil svoji činnost sbor v Březině a zbývajících 7 členů jsme srdečně přijali mezi své členy. Bratr Buchta a bratr Svoboda se zúčastnili slavnostní schůze k 130. výročí založení sboru v Pacově. Okrsková soutěž se konala v Litohošti 5. 5. kde družstva obsadila 2. a 4. místo a žáci 1. místo. Dále pak jsme se zúčastnili soutěže v Čížkově, Pošné, Č. Řečici a Veselé. 7. 12. proběhla VVH, kde mimo jiné byla projednána spolupráce s obcí na oslavách 750. výročí založení Hořepníka.
Rok 2002
Členská základna čítá 93 členů z toho 14 žen. Pro sraz rodáků k 750. výročí založení obce jsme připravili Den otevřených dveří ve zbrojnici s výstavou fotografií jednatelských zpráv a kroniky. V květnu okrsková soutěž v Bořeticích. Účast na pohárové soutěži v Buřenicích a Dubovicích. V červenci jsme uspořádali soutěž O pohár starosty obce k výročí jejího založení. Dne 6. 12. proběhla Výroční valná hromada, na které starosta sboru připomněl přípravu oslav 125. výročí založení sboru.
Rok 2003
Sbor má 90 členů. Byla obnovena tradice pořádání hasičských plesů, jelikož bylo otevřeno nové kulturní zařízení. Sbor zakoupil 10 nových stejnokrojů a po zkušenostech s povodněmi plovoucí čerpadlo Kawasaki. U příležitosti 125. výročí založení sboru jsme uspořádali rozšířenou okrskovou soutěž, na které se účastnilo 17družstev mužů, 7družstev žen a 8 družstev dětí. Při této akci byl sboru předán nový historický prapor, o který se zasloužil náš dlouholetý starosta br. Stanislav Buchta. Družstva se ještě zúčastnila soutěží v Koberovicích, Dubovicích a Onšově. VVH se konala v novém sále. Proběhly doplňující volby na funkci starosty, byl zvolen br. Babický Pavel. Ten pak odstupujícímu br. Buchtovi poděkoval za jeho dlouholetou práci a byla mu udělena funkce Čestný starosta sboru.
Rok 2004
Uspořádali jsme tradiční hasičský ples, sraz heligonkářů a dětský den s výstavou hasičské a zemědělské techniky. Okrsková soutěž se konala v Rovné. Družstva obsadila 2. a 3. místo žáci 1. a 3. místo. Dále jsme soutěžili v Těchorazi, Litohošti a na noční soutěži v Lesné. Byl postaven nový sušák na hadice za hasičskou zbrojnicí. Na VVH byli přijati noví členové a zvolen nový výbor.
Rok 2005
Sbor čítá 96 členů z toho 13 žen. Uspořádal se ples, sraz heligonkářů a dětský den. Konala se okresní konference hasičů v Pelhřimově. Proběhl celorepublikový sjezd hasičstva v Klatovech. Vytvořili jsme vlastní internetové stránky. Byl zakoupen kompresor a rozveden vzduch po hasičské zbrojnici. Okrsková soutěž byla v Útěchovicích. Muži obsadili 1. místo a postoupili na okresní kolo, kde byli osmí. Dále pak se zúčastnili na oslavách 110. výročí v Košeticích a poháru v Litohošti. V tomto roce byl v Přibyslavi vyznamenán nejvyšším hasičským vyznamenáním titulem "Zasloužilý hasič“ náš čestný starosta bratr Stanislav Buchta.
Rok 2006
Opět jsme uspořádali hasičský ples a dětský den. Dále pak zájezd do hasičské zbrojnice a muzea ve Vídni. Byly zakoupeny 3 nové výjezdové obleky. Okrsková soutěž proběhla v Bořeticích. Další účast na soutěžích v Chýstovicích, Bedřichově, Přáslavicích, Litohošti a noční soutěž v Lesné. 16.VVH se konala 8. 12. v sále Na Radnici.
Rok 2007
Členská základna čítá 97 členů z toho 13 žen. Byla obnovena činnost dětí, které byly přihlášeny do okresní hry Plamen. Uspořádali jsme hasičský ples a dětský den.
Okrsková soutěž se konala v Útěchovičkách u příležitosti výročí. Dále se naše družstva dospělých i dětí zúčastnila soutěží v Kamenici, Onšově, Přáslavicích, Arneštovicích, Lesné, Jiřicích a Litohošti. Byl vytvořen výbor, který se bude zabývat přípravami oslav 130. výročí založení sboru v příštím roce.
Rok 2008
Rok 2008 provázely oslavy 130. výročí založení sboru. Sbor čítá 134 členů. Výročí založení sboru připadá na konec února, slavnostní Valná hromada se tedy konala 1. 3. 2008. Pozváno bylo mnoho hostů. Schůze se nesla v duchu projevů, přání a oceňování členů. V březnu sbor založil nový účet u Poštovní spořitelny. K výročí se uspořádal koncert heligonkářů. Obecní zastupitelstvo schválilo používání předloženého znaku SDH Hořepník, na němž je obecní znak (pro označení vozidel a listin). V květnu proběhla okrsková soutěž v Litohošti (muži 3. místo, ženy 3. a 5. místo), dále soutěž Plamen, na kterou jeli jak starší žáci (8. místo) tak i mladší žáci (12. místo), účastnili jsme se i dětské noční soutěže v Nevcehli, soutěže o pohár starosty k 130. výročí založení sboru Velká Chyška, noční soutěže v Lesné a soutěžního odpoledne Soptík. Sbor pořádal k 130. výročí pohárovou soutěž na místním hřišti (muži 10. a 12. místo, ženy 5. a 9. místo, děti 1. místo a 3. místo). V září jsme pro děti uspořádali branné cvičení, které bylo přípravou na podzimní hru Plamen. V letošním roce byly 4 výjezdy, z toho 3 požáry (osobní automobil v AGRODAMU, požár pole v Útěchovicích a lesního porostu v Mašovicích).
Rok 2009
Jako tradičně jsme rok započali hasičským plesem, dále bylo uspořádáno posezení s heligonkáři a vyvrcholením letošního roku byl listopadový zájezd do Vídně a do vinného sklípku. Byli jsme pořadateli okrskové soutěže, která se konala 9. 5.. Dále jsme měli účast na soutěži Plamen v Humpolci, na noční soutěži v Lesné a na říjnové soutěži Plamen. Co se zásahů týká, rok začal několika požáry: v lednu udírna pana Filipa, v únoru požár automobilu v Arneštovicích, dále pak požár lesa v Rovné a požár skládky na Hrádku, také naše jednotka měla možnost pomoci při hledání ztraceného muže z pečovatelského domu z Pacova. Pořídilo se 11 vycházkových stejnokrojů, přilby, hadice, gola, svěrák a další potřebné nářadí. Sbor v tomto roce opustilo několik členů: bratři Jiří Duda, Vladimír Kmínek, Miloslav Petrů a Václav Vejvoda. Zároveň však oslavil krásné jubileum náš nejstarší člen bratr Josef Tomášek a to 80let.
Rok 2010
Kromě každoročních akcí jako je ples, oslava MDŽ, heligonkáři atd., proběhl mimo jiné i výlet do Prahy do České televize a na letiště. Letošní okrskovou soutěž pořádala Rovná (muži 1. a 9. místo, ženy 2. místo, děti 2. a 3. místo). Prezentovali jsme naši cisternu, a to na výročí 120. let v Lukavci a na výstavě hasičské techniky v Košeticích. Byla také opravena Avie. Zakoupily se 4 stejnokroje a dokončuje se oprava kůlny. K zásahům jsme vyjeli 10x, z toho 4 požáry (trafostanice v Roučkovicích, požár u Čakovic, lupení u pana Sidelky a požár domu pana Hanouska).